​​​​​​​Tüm anne adaylarına örnek oldu

​​​​​​​Tüm anne adaylarına örnek oldu

​​​​​​​Tüm anne adaylarına örnek oldu

Tıp teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, doğumların normal yollarla yapılması yönündeki uzman tavsiyesine karşılık sezaryen doğum oranları hızla artıyor. Özellikle ikiz gebeliklerin tamamına yakınında, normal doğumun riskli olduğu gerekçesiyle sezaryen yöntemi uygulanıyor. Manisa Grandmedical Hastanesi’nde ikizlerini doğuran Şükran Özden adlı anne ise Op. Dr. Belgin Koçak Yurdakul gözetiminde normal doğum yaparak tüm annelere örnek oldu.


 

Gelişen tıp teknolojisiyle birlikte ikiz gebeliklerdeki doğumların çok büyük bölümünde sezaryen yöntemi uygulanıyor. İkiz çocuk bekleyen anne adayları, zor olacağını gerekçe göstererek normal doğum yapmaktan çekiniyor. Buna karşılık uzmanlar herhangi bir risk faktörü yoksa ikiz bekleyen annelere de normal doğumu öneriyor. Şükran Özden adlı anne, Manisa Grandmedical Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanlarından Op. Dr. Belgin Koçak Yurdakul’un gözetiminde ikizlerini normal doğumla dünyaya getirdi. Altı dakika arayla dünyaya gelen Mihra ve Miran bebekler gayet sağlıklı ve anne sütüyle besleniyor.

İKİZ GEBELİK DE OLSA NORMAL DOĞUM MÜMKÜN

Op. Dr. Belgin Koçak Yurdakul, normal doğumla dünyaya gelen ikizlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Şükran Hanım takipli bir hastamızdı. İlk gebeliğinde normal doğum yapmış, bu kez ikizlere hamile olmasına karşılık ultrason sonuçlarının son derece iyi olması nedeniyle normal doğum önerisinde bulundum, kendisi de kabul etti. Hastamız, sancılarının başlamasıyla hastanemize geldi ve normal doğumumuzu gerçekleştirdik. 2 bin 100 gram ağırlığında bir kız bebeğimizle 6 dakika sonra bin 900 gram ağırlığında bir erkek bebeğimiz dünyaya geldi. Herhangi bir dikiş açma gereği bile duymadık. Gayet doğal ve rahat bir doğum oldu. İkiz gebelik de olsa sürecin normal doğumla sonuçlanabileceğini deneyimlemiş olduk. Hem biz mutlu olduk, hem onlar mutlu oldu. Hastalarımıza her zaman için şartlar uygunsa normal doğumu tavsiye ediyoruz” dedi.